חדשנות בעולם העסקי ושיטות ליישומה

העולם נמצא בתהליך שינוי מתמיד וזאת לאור השיפורים והפיתוחים הטכנולוגיים, המדעיים והשיווקיים כמעט בכל התחומים.

לגבי השינויים התכופים קחו לדוגמא את כל פלטפורמות המדיות החברתיות שפותחו וצמחו מאז פייסבוק נוצר.

מצד שני דברים רבים שנחשבו עד לפני כשנה להיטים חדשניים עלולים להיות כבר לא רלוונטיים כיום.

אין ספק שהפיתוחים הללו שיפרו ומשפרים את חיינו אך ארגונים ועסקים שאינם יודעים לאמץ חדשנות בזמן ולהסתגל לשינויים התכופים הללו עלולים להישאר מאחור ואף להעלם מהמפה העסקית.

בניגוד לעבר, אז צרכנים דרשו מוצרים ותיקים ומוכרים עם ניסיון מוכח לאורך שנים לגבי ביצועיהם, כיום הצרכנים דורשים לרכוש את המוצרים עם הפיתוחים החדשניים ביותר וזאת גם אם אין הם בעלי מספיק וותק שיאשר גם את איכותם. התופעה נכונה גם לגבי תחומי שירותים רבים.

אחת הדרכים הטובות כדי להתמודד עם התופעה הזו ולהיות תחרותיים בכל עת היא לסגל הרגלי למידה שמאפשרים ללמוד ולהתעדכן במהירות לגבי השינויים הרבים שמתרחשים בסביבה העסקית של הארגון או העסק.

 

להלן 10 שיטות שיאפשרו לכם ללמוד במהירות כפולה.

 

  • קריאה מהירה: ידוע שאנשי עסקים מצליחים רבים וביניהם וורן באפט מרבים לקרוא על בסיס יום יומי. בעוד שהקורא הממוצע יכול לקרוא 200-400 מילים בדקה הרי שהקורא המומחה יכול לקרוא 1,000-1,700 מילים לדקה. היתרון של הקורא המומחה ברור.

 

קריאה מהירה מתבצעת ע"י תרגול של טכניקות שונות כולל קריאת משפטים שלמים במבט אחד במקום כל מילה בנפרד, קריאת מילות מפתח, צמצום ההרגל של אמירת המילים בראש בזמן הקריאה ושימוש בכלי כגון עט להכוונת העיניים למילים ולמשפטים הנקראים.

 

  • קריאה בשעות ובסביבה המועדפים על ידך: לכל אדם ישנן שעות בהן הוא מרוכז יותר ומגיע לתפוקות טובות יותר. לכל אחד יש את הביו ריטמוס שלו לפיו הוא מתעורר, מתפקד טוב, מתעייף והולך לישון. מצאו את השעה והסביבה בה אתם במיטבכם מבחינת ריכוז ובחרו לקרוא בשעה זו
  • רשמו הערות: רישום הערות בזמן הקריאה עוזר למוח לנתח ולעכל את האינפורמציה שנקראת. בניגוד לרישום ההערות בעט על דף נייר הרי שהקלדת ההערות אינה עוזרת לזכור את האינפורמציה הנקראת.
  • השתמשו בכל טכניקות הלימוד הקיימות: לכל אחד יש את שיטות הלימוד המועדפות עליו (קריאה, צפייה בסרטונים, הקשבה להרצאה וכו'). בחרו בשיטת הלימוד המועדפת עליכם ונצלו את הטכנולוגיות הקיימות בתחום לשם כך (שימוש במצגות פאוור פוינט, וובינרים, ספרים אלקטרוניים, סרטונים, קלטות וכדומה). שימוש במספר שיטות בו זמנית יכולה לשפר עוד יותר את הלימוד והקליטה של החומרים.
  • צרו הקשרים מנטליים: ניתן לקצר את זמן הלימוד ע"י יצירת הקשרים מנטליים שמקשרים בין דברים שאתם כבר יודעים לחומר החדש. לדוגמא: שימוש בצבע בעל הקשר חיובי למשל לגבי משהו מעניין אצל לקוח שראוי לזכור או שימוש בכינוי מוכר לשם שינון שם לקוח או ספק שחשוב לזכור את שמו. 
  • תרגלו את המוח: המוח הוא כמו כל שריר בגוף- ככל שתתרגלו אותו יותר כך הוא יהיה יותר אפקטיבי. למדו דברים חדשים, הציבו לעצמכם אתגרים חדשים, למדו משחקים חדשים, פתרו תשבצים- כל אלו ישפרו את הזיכרון שלכם, ישפרו את היכולות הקוגנטיביות ואת מהירות החשיבה שלכם. ככל שתתרגלו את המוח שלכם יותר כך מהירות ואיכות הלימוד שלכם תשתפר.
  • האזינו למוזיקה עם מאפייני גלי אלפא: במוח האנושי ישנם 4 סוגים של גלי מוח- אלפא, בטא, תטה ודלתא. מבין גלי המוח הללו במצב בו עוברים במוח גלי אלפא אנו נהנים מריכוז מרבי ומיכולות הלימוד הטובות ביותר.

 

ניתן לעזור למוח לעבור למצב של גלי אלפא ע"י הקשבה למוזיקת ברוק קצבית או מוזיקה דומה בתדר שבין 8 ל-13 הרץ בזמן הלימוד.

 

  • עשו הפסקות לימוד בזמנים קצובים: לאחר כשלושת רבעי השעה של לימוד המוח מתעייף ויכולת הקליטה יורדת באופן משמעותי. לאחר לימוד רצוף של כשלושת רבעי השעה עשו הפסקה קצרה של כ-10-15 דקות לשם התרעננות וחזרו ללימוד בכוחות מחודשים.
  • התנסו במה שאתם לומדים: אין כמו תרגול החומר הנלמד באופן מעשי בכדי להטמיע אותו בתוך הזיכרון. למשל לימוד מקיף ככל שיהיה על השקעות בשוק ההון לא יאפשר לנו להבין באמת את התורה הזו עד שלא נבצע בעצמנו באופן מעשי מספר פעולות של רכישת ומכירת מניות. דוגמא אחרת היא בעת לימוד שפה זרה לעשות לעצמנו הרגל לשוחח עם אנשים נוספים בשפה הזרה ולא להתפתות להיעזר בשפת האם שלנו.
  • למדו מישהו אחר את מה שאתם לומדים: כאשר אתם מלמדים מישהו אחר את מה שאתם לומדים אתם משתמשים בחומר הנלמד ולמעשה מטמיעים אותו במוחכם בצורה טובה יותר.

 

ע"י העברת החומר הנלמד למישהו אחר אתם עוזרים לעצמכם וגם לו ללמוד חומר חדש וגם מגיעים מהר להבנה מה אתם יודעים טוב ממה שלמדתם ומה לא נקלט.

 

מתי דה-קסטרו- יועץ עסקי ושיווקי